Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Χριστουγεννιατικα Στολίδια

Χριστουγεννιατικα Στολίδια

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Ευρωπαϊκή Ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων Στολιδιών 2017» που διοργανώνει το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ, οι μαθητές των τμημάτων Γ3 και Στ1 δημιούργησαν πρωτότυπα στολίδια με την καθοδήγηση της δασκάλας των Εικαστικών κυρίας Νάνσυς Μπαλούτογλου.

Τα παιδιά της τρίτης δημοτικού έφτιαξαν στολίδια, χρησιμοποιώντας αφρώδες χαρτί και αστεράκια φτιαγμένα από πηλό καθώς και  χρυσές χριστουγεννιάτικες μπάλες από εφημερίδα, διακοσμημένες με ξυλάκια κανέλας και αποξηραμένα πορτοκάλια-υλικά που αφθονούν στην ελληνική φύση.

Οι μαθητές της έκτης δημιούργησαν στολίδια χρησιμοποιώντας την τεχνική του ντεκουπάζ πάνω σε φύλλα μανόλιας, τα οποία εύκολα βρίσκει κανείς στην Αττική.

Τα στολίδια συνοδεύει υλικό για τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα της Ελλάδας, τα οποία επιμελήθηκαν οι δασκάλες των τμημάτων Γ3 και Στ1 κυρία Δαλιέτου Αγγελίνα και Κανέλλα Κούτση αντίστοιχα. Δημιουργήθηκε CD το οποίο περιέχει το υλικό σαν ιστοσελίδες.

Πολύτιμη, στην προσπάθεια αυτή, υπήρξε η βοήθεια των δασκάλων Αγγλικής κυρίας Μαρίνας Λεβεντάκου και κυρίας Ελισάβετ Πολυμέρου και του καθηγητή Πληροφορικής κυρίου Μιχάλη Γαβαλά.

exofilo.jpg - 613.88 Kb