Τέχνη για όλους

logo mazi

«ΤΕΧΝΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ»-«ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ»

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το πολιτιστικό πρόγραμμα-πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Τέχνη για όλους» συντονίστρια του οποίου είναι η δασκάλα των Εικαστικών  του σχολείου μας κα Νάνσυ Μπαλούτογλου  βρίσκεται ανάμεσα στις 20 δράσεις που επιλέχθηκαν από  το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προς χρηματοδότηση στο πλαίσιο του προγράμματος «Μαθαίνουμε Παρέα», κατόπιν της δημόσιας πρόσκλησης που δημοσίευσε στην ιστοσελίδα του και απευθυνόταν στις εκπαιδευτικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Βασικός στόχος του προγράμματος «Μαθαίνουμε Παρέα» είναι  ο εμπλουτισμός της εκπαιδευτικής διαδικασίας με καινοτόμα στοιχεία, η ενδυνάμωση της προσωπικότητας και της αυτοεκτίμησης των μαθητών και μαθητριών και , εν τέλει, τη δημιουργία ενεργών πολιτών.

Τη δημόσια πρόσκληση του Ιδρύματος Λάτση μπορείτε να δείτε εδω:http://www.latsis-foundation.org/ell/public-calls/dimosia-prosklisi-programma-mathainoume-parea-2018-2019/2018

Η κυρία  Μπαλούτογλου θα εκπονήσει το πρόγραμμα «Τέχνη για όλους»  με τα τμήματα Ε1 και Στ1 σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Μουσικής κυρία Ελένη Μαρίνη, τις δασκάλες των τμημάτων κυρίες Κωνσταντίνα Ανδρεοπούλου (Ε1) και Ζωή Μεταλλίδου (Στ1) και με την πολύτιμη βοήθεια του δασκάλου πληροφορικής κυρίου Μιχάλη Γαβαλά.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος  είναι -κατά τα πρότυπα του "ενεργού πολίτη"- να αναπτύξουν οι μαθητές κριτική σκέψη και στάση απέναντι στη διαφορετικότητα και να αντιληφθούν ότι η Τέχνη  είναι ένα εργαλείο για την αποδοχή του «άλλου», να δημιουργήσουν σχέσεις αυτοεκτίμησης, ισοτιμίας και αλληλοσεβασμού στο σχολικό και κοινωνικό τους περιβάλλον.

Στο πλαίσιο αυτό τα παιδιά θα συνεργαστούν με τους μαθητές του Ειδικού Δημόσιου Δημοτικού Σχολείου για  παιδιά με εγκεφαλική παράλυση στις εγκαταστάσεις της Εταιρείας Προστασίας Σπαστικών «Πόρτα Ανοιχτή», με τους οποίους θα επικοινωνούν δια ζώσης, αλλά και μέσω διαδικτύου προκειμένου να ζωγραφίσουν έναν τοίχο της «Πόρτας Ανοιχτής» και να συγκροτήσουν από κοινού χορωδία.

Παράλληλα, στο μάθημα των Εικαστικών θα δημιουργούν έργα σχετικά με τη διαφορετικότητα και τα ανθρώπινα δικαιώματα, θεματολογία που θα επεξεργαστούν και με τις δασκάλες τους  στο μάθημα της  Γλώσσας, της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής  και των Θρησκευτικών.

Στο τέλος του σχολικού  έτους προσδοκούμε να διεξαχθεί εκδήλωση ανοιχτή στην κοινότητα, όπου θα προβληθεί βίντεο που θα παρουσιάζει  την εξελικτική διαδικασία του προγράμματος. Εκπαιδευτικοί, φίλοι, γονείς και φορείς θα απολαύσουν ζωντανά την κοινή χορωδία των δυο σχολείων και τα έργα των παιδιών και θα γίνουν κοινωνοί της σημαντικής αυτής συνεργασίας.

Τα στοιχεία καινοτομίας που χάρισαν στο πρόγραμμα τη χρηματοδότηση του Ιδρύματος Λάτση είναι η  διαθεματική προσέγγιση της γνώσης, η ερευνητική ομαδοσυνεργατική μάθηση, η αυτοοργάνωση της τάξης και της επικοινωνίας, η βιωματική μορφή διδασκαλίας, η χρήση ΤΠΕ για τη δημιουργία έργων και η σύγχρονη-ασύγχρονη διαδικτυακή επικοινωνία.

Μεγαλύτερη καινοτομία, όμως, αποτελεί η ίδια η διασχολική συνεργασία που διέπει το πρόγραμμα, κυρίως γιατί πρόκειται για συνεργασία γενικού και ειδικού σχολείου. Οι συνεργασίες σχολείων, πέρα από τη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης βοηθούν τους μαθητές στη διεύρυνση των εμπειριών τους και την καλύτερη κατανόηση του κόσμου της πραγματικότητας. Ο κόσμος της πραγματικότητας εμπεριέχει το διαφορετικό, το «άλλο». «Learning together, learning to live together.» (UNESCO)

Τις σχολικές μονάδες που επιλέχθηκαν για χρηματοδότηση μπορείτε να δείτε εδω: http://www.latsis-foundation.org/ell/news/apotelesmata-programmatos-mathainoume-parea-gia-to-sxoliko-etos-2018-2019-/2018

«ΤΕΧΝΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ»-«ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ»