Εργαστήριο για τη διαφορετικότητα Ε1

logo3mazi-small

Πέρα από το καλλιτεχνικό κομμάτι του προγράμματος που δουλεύεται κυρίως στο μάθημα των Εικαστικών, τα συμμετέχοντα τμήματα επεξεργάζονται τις έννοιες της διαφορετικότητας, του «ενεργού πολίτη» και τα δικαιώματα του ανθρώπου στην τάξη με τις δασκάλες τους.
Έτσι, οι μαθητές του τμήματος Ε1 του σχολείου μας οργάνωσαν, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κυρίας Κωνσταντίνας Ανδρεοπούλου, βιωματικές δραστηριότητες για τη διαφορετικότητα με φόντο τα εικαστικά έργα που είχαμε δημιουργήσει με το ειδικό σχολείο εγκεφαλικής παράλυσης Αργυρούπολης, σε συνεργασία με το οποίο εκπονούμε το πρόγραμμα «Τέχνη για όλους».
Πιο συγκεκριμένα:
1. Οι μαθητές διάβασαν:
α) τα δικαιώματα των ανθρώπων με αναπηρία από τη Συνεδρίαση της Βουλής
β) ένα συγκινητικό γράμμα ενός μαθητή με αναπηρία προς τους συμμαθητές του
γ) ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Grand Corps Malade
δ) ένα απόσπασμα από το «Η αναπηρία δεν είναι κολλητική»

2. Μια ομάδα παιδιών πήραν τυχαία από ένα κουτί οδηγίες για να κάνουν δράσεις όπως τα ΑΜΕΑ.
Οι δράσεις:
α) κλείνω τα μάτια μου με ένα μαντίλι και προσπαθώ να κατευθυνθώ προς ένα σημείο
β) δένω το ένα χέρι μου και με το άλλο προσπαθώ να ανοίξω ένα κουτί μπισκότα
γ) με το ένα πόδι, κάνοντας κουτσό ,προσπαθώ να κατευθυνθώ σε ένα σημείο
δ) μιλώ και λέω το όνομά μου στη νοηματική
ε) με κλειστά μάτια ζωγραφίζω