Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Τέχνη για όλους - Μαθαίνουμε παρέα ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ «ΠΟΡΤΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ» ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ «ΠΟΡΤΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ» ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

logo3mazi-small

Στις 13 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές του Ειδικού Δημόσιου Δημοτικού Σχολείου για παιδιά με εγκεφαλική παράλυση στις εγκαταστάσεις της «Πόρτας Ανοιχτής», με τους οποίους συνεργαζόμαστε στο πρόγραμμα «Τέχνη για όλους-Μαθαίνουμε παρέα», επισκέφθηκαν το σχολείο μας για να παρακολουθήσουμε μαζί την εξαιρετική παράσταση «Η Ζωγραφιά του Θεού» του Ιάκωβου Μυλωνά.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας καλωσόρισαν θερμά τους φίλους τους από την «Πόρτα Ανοιχτή» και τους δασκάλους τους. Ύστερα χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και πήραν μέρος σε δυο ξεχωριστά εργαστήρια που οργάνωσαν οι δασκάλες των τμημάτων Ε1 και Στ1, κυρίες Κωνσταντίνα Ανδρεοπούλου και Ζωή Μεταλλίδου αντίστοιχα. Τα εν λόγω εργαστήρια, τα οποία πραγματεύονταν τα δικαιώματα των ανθρώπων και τη διαφορετικότητα, θα παρουσιαστούν αναλυτικά σε επόμενη ανάρτηση.

Μετά τη διεξαγωγή των εργαστηρίων όλα τα παιδιά κατευθύνθηκαν στο θέατρο του σχολείου για να παρακολουθήσουν την παράσταση, εγκαινιάζοντας έτσι την καινούρια μας ράμπα!

Η συγκεκριμένη παράσταση είναι μια συγκινητική κωμωδία, ένα έργο που επανατοποθετεί τα ΑΜΕΑ στον κοινωνικό ιστό και βοηθάει όλα τα παιδιά να καταλάβουν πως είναι ίσα. Τελείται υπό την αιγίδα της Unesco Πειραιώς και Νήσων και έχει βραβευτεί. Στον πρωταγωνιστικό ρόλο είναι ένα κορίτσι με ειδικές ανάγκες, που με την ερμηνεία της απέδειξε ότι είναι ένα κορίτσι με ειδικές ικανότητες.

Η «Ζωγραφιά του Θεού» προκάλεσε γέλιο, ενθουσιασμό, αλλά και συγκίνηση, συναισθήματα ζωγραφισμένα στα πρόσωπα των παιδιών καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας καθώς έπαιζαν, συζητούσαν, τραγουδούσαν μαζί – τόσο ίδια, αλλά και τόσο διαφορετικά. Συναισθήματα που μας θυμίζουν πως προγράμματα σαν αυτό έχουν νόημα, ουσία, αλλά και αποτέλεσμα.

Ευχαριστούμε για μια ακόμα φορά το Ίδρυμα Λάτση και όλους τους εκπαιδευτικούς των δυο σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.