2η επίσκεψη στην "Πόρτα Ανοιχτή"

logo3mazi-small

Την Τρίτη 26 Μαρτίου 2019 οι μαθητές των τμημάτων Ε1 και Στ1 που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Τέχνη για όλους- Μαθαίνουμε παρέα» επισκέφτηκαν για δεύτερη φορά το Ειδικό δημοτικό σχολείο για παιδιά με εγκεφαλική παράλυση «Πόρτα Ανοιχτή».

Εκεί είχαν τη δυνατότητα να ξαναδούν τους νέους τους φίλους, να συζητήσουν μαζί τους, αλλά και να εμπλακούν σε δραστηριότητες που οι εκπαιδευτικοί είχαν προετοιμάσει.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές των δυο σχολείων τραγούδησαν και πρόβαραν τα τραγούδια που θα ακουστούν στην τελική εκδήλωση μαζί με τις δασκάλες μουσικής κ. Ελένη Μαρίνη (4ο Δημοτικό) και κ. Σοφία Τσανάκα («Πόρτα Ανοιχτή»).

Στη συνέχεια, τα παιδιά συμμετείχαν σε εργαστήριο για τα ανθρώπινα δικαιώματα  που συντόνισε η δασκάλα του τμήματος Στ1 κ. Ζωή Μεταλλίδου σε συνεργασία με την υποδιευθύντρια της «Πόρτας Ανοιχτής» κ.  Σταυρούλα  Παναγιωτάκου και το οποίο αποτέλεσε τη συνέχεια του εργαστηρίου που είχαν δουλέψει οι μαθητές σε προηγούμενη συνάντηση. Πολύτιμη στην ομαλή διεξαγωγή του εργαστηρίου  ήταν η βοήθεια της κ. Κωνσταντίνας Ανδρεοπούλου (Ε1), αλλά και όλων των εκπαιδευτικών του ειδικού σχολείου. Σε επόμενη ανάρτηση το εργαστήριο αυτό θα αναλυθεί διεξοδικώς.

Τέλος, τα παιδιά και των δυο σχολείων συμμετείχαν σε εικαστικές δραστηριότητες με την καθοδήγηση της δασκάλας των Εικαστικών κυρίας Νάνσυς Μπαλούτογλου και δημιούργησαν με τα χεράκια τους  μια μεγάλη καρδιά σε μπλε και πράσινο φόντο, αλλά και σχημάτισαν πολλές μικρές καρδούλες με τα δάχτυλά τους σε χρωματιστά χαρτόνια με σκοπό να γίνουν μεγάλα έργα με τη βοήθεια του υπολογιστή.

Οι μαθητές του 4ου Δημοτικού Αλίμου πριν αποχαιρετήσουν την «Πόρτα Ανοιχτή» χάρισαν στους φίλους τους  το έργο «Είναι ωραίο να είσαι διαφορετικός», το οποίο φιλοτέχνησαν στο μάθημα των Εικαστικών, ως ενθύμιο αυτής της εξαιρετικής συνεργασίας.