Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Τέχνη για όλους - Μαθαίνουμε παρέα Χρωμάτισμα τοίχου στην Εταιρία Προστασίας Σπαστικών

Χρωμάτισμα τοίχου στην Εταιρία Προστασίας Σπαστικών

Την Παρασκευή 19/4/2019 επισκεφτήκαμε για μία ακόμα φορά την «Πόρτα Ανοιχτή». Ήταν μια μέρα γεμάτη τέχνη και χρώμα! Ήταν μια μέρα γεμάτη «Τέχνη για όλους»!

Οι μαθητές του 4ου Δημοτικού Αλίμου και του Ειδικού Σχολείου για παιδιά με εγκεφαλική παράλυση,  ζωγράφισαν έναν εξωτερικό τοίχο στις εγκαταστάσεις της Ε.Π.Σ. όπου στεγάζεται η «Πόρτα Ανοιχτή» και πήραν μέρος σε εικαστικές δραστηριότητες με θέμα την αλληλεγγύη, τη διαφορετικότητα και το σεβασμό. Τις παραπάνω δράσεις οργάνωσε η εικαστικός του 4ου Δημοτικού Αλίμου και συντονίστρια του προγράμματος κ. Νάνσυ Μπαλούτογλου και έγιναν πράξη με την πολύτιμη βοήθεια των εκπαιδευτικών και των δυο σχολείων.

Η «καλλιτεχνική» μέρα ολοκληρώθηκε με την κοινή χορωδία των δυο σχολείων που διευθύνεται από τις δασκάλες μουσικής κ. Ελένη Μαρίνη (4ο Δ.Σ. Αλίμου) και κ. Σοφία Τσανάκα (Πόρτα Ανοιχτή).

Ευχαριστούμε πολύ το Ίδρυμα Λάτση για τις καινούριες μας ποδιές!

φωτογραφικό υλικό: εκπαιδευτικοί 4ου Δ.Σ Αλίμου και Εύη Εμμανουήλ (φωτογράφος "Πόρτας Ανοιχτής")