pop art

Με την οικονομική στήριξη του Ιδρύματος Λάτση ομορφύναμε το σχολείο μας!

Η δασκάλα των Εικαστικών κ. Νάνσυ Μπαλούτογλου φωτογράφισε τους μαθητές των  τμημάτων Ε1  και Στ1 του 4ου Δ.Σ Αλίμου, οι οποίοι  συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Τέχνη για όλους» και 10 μαθητές του Ειδικού Δημοτικού σχολείου «Πόρτα Ανοιχτή» και έδειξε στα παιδιά πώς να μετατρέψουν τα πορτρέτα τους σε ζωγραφική «ποπ αρτ» με τη χρήση ηλεκτρονικού προγράμματος επεξεργασίας εικόνας. Στη συνέχεια η εκπαιδευτικός ένωσε στο ίδιο πρόγραμμα τα πορτρέτα και δημιουργήθηκε ένα τεράστιο ηλεκτρονικό έργο που υμνεί τη διαφορετικότητα μέσα από την τέχνη.

Κι αυτό το έργο έγινε ταπετσαρία για να κοσμεί για χρόνια το σχολείο μας και να μας θυμίζει ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί, αλλά μοναδικοί και όλοι μαζί μπορούμε απλά να είμαστε υπέροχοι!

Δεν παραλείψαμε, βέβαια, να φωτογραφηθούμε μπροστά στο έργο, μικροί και μεγάλοι….