Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Επαναλειτουργία του Σχολείου

Επαναλειτουργία του Σχολείου

4o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΙΜΟΥ "ΚΥΒΕΛΗ"

arkas

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες, τα σχολεία θα επαναλειτουργήσουν τη Δευτέρα 1η Ιουνίου 2020.Οι μαθητές θα έρχονται στο σχολείο εκ περιτροπής και θα είναι χωρισμένοι σε δύο ομάδες.

Η ομάδα Α θα προσέρχεται τη μία εβδομάδα Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή, η ομάδα Β Τρίτη, Πέμπτη και την άλλη εβδομάδα εναλλάξ, δηλαδή η ομάδα Β Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή και η ομάδα Α Τρίτη, Πέμπτη.

Τις ομάδες των παιδιών και τις ημέρες προσέλευσης για την πρώτη βδομάδα τις έχετε ήδη πάρει από τους υπεύθυνους των τμημάτων με e-mail.

Ξεκινάμε από αυτήν τη Δευτέρα 1η Ιουνίου με την ομάδα Α.

Έχουμε φροντίσει ώστε τα αδέρφια να είναι στην ίδια ομάδα.

Τα παιδιά θα προσέρχονται στο σχολείο το πρωί στις 8.00 π.μ.- 8.15 π.μ. το αργότερο και θα κατευθύνονται στην σχολική αίθουσα τους(δεν θα παραμένουν στο προαύλιο), όπου εκεί θα τους περιμένει ο εκπαιδευτικός που έχει την πρώτη διδακτική ώρα μάθημα στην τάξη τους.

Η είσοδος των μαθητών/τριών θα γίνεται από τις δύο εισόδους του σχολείου ως εξής:

• η Α΄,Β΄, και Γ΄τάξη από την πίσω είσοδο από την οποία και θα αποχωρεί το μεσημέρι
  • η Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄τάξη από την κεντρική είσοδο από την οποία και θα αποχωρεί το μεσημέρι

Οι ενήλικοι δεν θα εισέρχονται στον χώρο του σχολείου κατά τη διάρκεια λειτουργίας του. Για ό,τι χρειαστείτε μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά ή με e mail και εάν υπάρχει επείγουσα ανάγκη να προσέλθετε, αυτό θα γίνεται πάντα μεταξύ 1.30 μ.μ. έως 2.00 μ.μ. μετά από τηλεφωνικό ραντεβού και τηρώντας όλα τα μέτρα ασφαλείας.

Έχουμε φροντίσει να υπάρχουν οι κατάλληλες αποστάσεις στα θρανία, να υπάρχουν αντισηπτικά στις αίθουσες σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και χρήσιμο θα είναι ο κάθε μαθητής/τρια να έχει αντισηπτικά μαντιλάκια στην τσάντα του/της.

Οι μαθητές/τριες θα κάνουν εκ περιτροπής τα διαλείμματά τους σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα διαλειμμάτων το οποίο θα είναι πιο ευέλικτο ώστε να αποφεύγεται ο συγχρωτισμός.

Το κυλικείο δεν θα λειτουργεί γι΄αυτό τα παιδιά θα πρέπει να έχουν μαζί τους κολατσιό, το οποίο καλό θα ήταν να είναι σε ξεχωριστό τσαντάκι. Στο τσαντάκι φαγητού θα πρέπει να υπάρχουν χαρτοπετσέτες, μπουκάλι με νερό, υγρά μαντηλάκια και πλαστικό κυπελάκι για νερό.

Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους όλα τα απαραίτητα υλικά που χρειάζονται στην τάξη ώστε να αποφεύγεται η ανταλλαγή υλικών μεταξύ τους (π.χ. μαρκαδόροι, γόμες, μολύβια κλπ).

Οι μαθητές/τριες στις 13:15 κατά την αποχώρηση θα εξέρχονται ως εξής:

• η Α΄, Β΄ και Γ΄τάξη από την πίσω είσοδο
  • η Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη από την κύρια είσοδο

Επειδή τα παιδιά θα πρέπει να αποχωρούν προσεκτικά χωρίς να συνωστίζονται, μπορεί να παρουσιαστεί μικρή καθυστέρηση στην παραλαβή τους. Θα θέλαμε να δείξετε υπομονή και κατανόηση ώστε να αποτελέσουμε όλοι παράδειγμα για τους μαθητές/τριες μας.

Στην εκπαιδευτική μας μονάδα υπεύθυνοι για την διαχείριση υπόπτων κρουσμάτων COVID-19,ορίστηκαν η σχολική νοσηλεύτρια και η διευθύντρια.

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ 4ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΛΙΜΟΥ